en in heemstede als synoniem van boerenhofstede; schut was nog in de 17e eeuw gelijkluidend met be scherming. In dien zin is het woord door Breêroo en Hooft gebruikt, terwijl het nog voortleeft in woorden als wildschut, schutter en zooveel andere. Hoewel er in de vergadering van 8 December 1910, die bijeengeko men was om de statuten en het huishoudelijk reglement samen te stellen, nog enkele stemmen gehoord werden die het woord Heemschut als een germanisme, en een vertaling van het woord „Heimatschutz" beschouwden, werd toch de door de commissie voorgestelde naam Heemschut met algemeene stemmen als naam van den nieuwen Bond aangenomen*). In de eerste vergadering van den Bond op 2 Februari 1911 werd medegedeeld, dat 22 instellingen zich bij den Bond hadden aangesloten, welk aantal in de Algemeene Vergadering van 24 Mei van dat jaar reeds tot 30 ge stegen was, en werd een algemeen bestuur van 15 per sonen gekozen. Tot Voorzitter werd benoemd de heer Mr W. B. Buma te Marssum, die deze benoeming echter slechts voorloopig wenschte aan te nemen**), terwijl het Dagelijksch Bestuur kort daarop samengesteld werd uit de heeren Mr W. B. Buma, Voorzitter, E. W. Moes, Onder-Voorzitter, A. W. Weissman, eerste Secretaris, S. de Clerq, tweede Secretaris en G. A. Pos, Penning meester. In dezelfde vergadering van 18 Februari 1911 werd de vraag aan de orde gesteld, hoe de Bond nu zou gaan werken. Enkele personen wilden het initiatief overlaten aan de aangesloten lichamen, zoodat Heemschut slechts tot taak zou hebben, de door deze gedane pogingen te 28 Merkwaardig is dat door het werk van den Bond Heemschut het woord „heem" weer nieuw leven gekregen heeft, en in ver schillende samenstellingen gebruikt wordt, waarvan vooral die van „heem-kunde" onder het groote publiek doorgedrongen is. In de vergadering van 16 November 1912 werd Prof. Dr H. Brugmans tot definitief Voorzitter gekozen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 30