programma: het beschermen van gedenkteekenen, het bevorderen van het bouwen ten plattenlande in den ter plaatse van ouds gebruikelijken trant, het beschermen van bouwvallen, het redden van „natuurmonumenten", zoo wat betreft het dieren-, planten- als delfstoffenrijk, het ondersteunen van plaatselijke kunstnijverheid, het in stand houden van plaatselijke zeden, gewoonten en kleederdrachten. Een deel van dit programma heeft, ten onzent, de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten reeds als haar taak gekozen. Het kan ons doel niet zijn in alles het Duitsche voorbeeld na te volgen. Immers voor het beschermen der gedenkteekenen wordt bij ons door de Regeering gezorgd. Is ook wellicht in dit opzicht nog niet alles bereikt, wat er zou kunnen bereikt worden, toch mag met grond worden verwacht, dat, vooral door het optreden der Rijkscommissie voor de Monumenten steeds minder gedenkteekenen als een offer van on wetendheid en onverschilligheid zullen vallen, of door een zoogenaamde „restauratie" van hun oude schoon heid zullen worden beroofd. Ook onze oudheidkundige vereenigingen schieten in het vervullen van haar taak, om voor bedreigde gedenkteekenen in de bres te sprin gen, geenszins te kort. Het beschermen der bouwvallen, die in Nederland min der talrijk zijn dan in Duitschland, kan eveneens aan de reeds genoemde lichamen worden overgelaten. Zoo zou dan voor ons als taak kunnen blijven: het bevorderen van het bouwen ten plattenlande in den ter plaatse gebruikelijken trant, bet ondersteunen van plaatselijke kunstnijverheid benevens het in stand hou den van plaatselijke zeden, gewoonten en kleeder drachten. Van deze drie punten is zeker het eerste het meest be langrijke. Wanneer wij ons daartoe bepalen en boven dien nog trachten, al wat tot ontsiering van stads gezichten of landschappen zou strekken, zooveel in ons 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 25