twijfelt of het roerend of onroerend goed is. Dat is de grafzerk en de graftegel in de kerk. Met deze eerbied waardige gedenkteekenen zoowel van genealogie, heral diek, geschiedenis en van kunst heeft men vaak zonder ling gehandeld. Men treft oude grafzerken aan die ge bezigd worden voor alle denkbare doeleinden, waarvoor ze niet alleen niet bestemd of gemaakt zijn, maar die soms onteerend zijn. Oude grafsteenen behooren in oot moed weder netjes op hun plaats gelegd te worden of als dat niet kan op een waardige plek gebracht te wor den. Het is om deze redenen dat de Bond Heemschut vele jaren achtereen medewerking verleende aan de tot standkoming van de inventariseering der grafsteenen, in de Genealogische en Heraldische Merkwaardigheden der Kerken. Een belangrijke aanvulling in de bescherming der mo numenten is vervat in het Staatsblad van 21 Mei 1940, waarin de toenmalige opperbevelhebber van Land- en Zeemacht de afbraak van elk oud bouwwerk zonder de goedkeuring van de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg verbood, van welke bepaling thans bij herha ling van Overheidswege gebruik gemaakt wordt*). Er is iets, dat uitgaat boven de wet en dat de schoon heid van stad, dorp en landschap redden moet. Dat is de belangstelling en het ontzag voor wat voorgeslach ten nalieten. Dat wil niet zeggen, dat alles wat oud is, behouden moet blijven. Wat versleten is moet vernieuwd worden. Dat is ook behouden en restaureeren. Wan neer dat nieuwe maar gemaakt wordt in harmonie**) met wat er staat. Het groote euvel is daarbij de alge- meene vervlakking, het overal in Nederland dezelfde huisjes bouwen met een planken goot, een erker, plat gedrukte ruiten, zonder verhoudingsstelsel. Een oud 18 Zie hierover Maandblad Heemschut 1941, 76. Zooals de stichter van den Bond Heemschut, de architect A. W. Weissman, reeds in 1909 in zijn rede die aan de stichting voorafging zeide, zie Hoofdstuk II.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 20