hij den gevel van zijn op de monumentenlijst geplaatst huis liet verven en daarna liet voltimmeren met reclame borden en een openbaar protest, borden, die na meer dan 10 jaren daar nog te bezichtigen waren. De samenstelling van de Amsterdamsche monumenten lijst heeft geleerd wat al verschillende en onverwachte bezwaren door de eigenaren worden te berde gebracht. In andere gemeenten maakte men zich gemakkelijk van dit samengestelde vraagstuk af door de Rijkslijst te nemen, de Voorloopige lijst van Monumenten van Ge schiedenis en Kunst en al wat daarin stond tot monu ment te verklaren, wat zonder veel bezwaren er in gleed. Tusschen de jaren 1935 en 1940 is vanwege het toen malige Ministerie van O.K.W. eenige keeren een brief gericht tot alle Gemeentebesturen om kennis te geven van elke verbouwing of wijziging aan een oud bouw werk, alvorens bouwvergunning te verstrekken. Dit kon niet meer zijn dan een verzoek, geen bevel. Een bevel zou het slechts kunnen zijn, wanneer er een monumentenwet bestond. Maar welke monumenten zou deze wet dan moeten beschermen? Alleen de groote monumenten, de kathedralen en stadhuizen, of ook de dorpskerkjes en ook de bescheiden geveltjes of de over gebleven gevelsteenen, gesmede ankers of rustige ach tergevels? De grens zal moeilijk te trekken zijn. Hoe men deze ook trekt, er zullen altijd vele bouwwerken, gevels en huizen overblijven, die op zichzelf niet vol doende monument zijn om ze van hoogerhand en kracht dadig te beschermen en die toch van belang zijn in het stadsgezicht, de dorpsschoonheid of het landelijk tafe reel. Men denke slechts aan de pretentielooze geveltjes in de oude dorpsstraatjes, waar het wegbreken en op verkeerde wijze vernieuwen van een huisje den geheel en straatwand kan bederven, aan het pittoreske bruggetje en den molen in het landschap. Er is nog een architectonisch onderdeel waarbij men 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 18