Zelfs heden ten dage is er geen wet, die de monumenten beschermt, een Monumentenwet6), terwijl vrijwel alle Europeesche landen zulk een wet bezitten. Dat bleek duidelijk bij het in 1931 te Athene gehouden Interna tionaal Monumentencongres, dat door Heemschut's secretaris werd bijgewoond Spanje en Italië hebben sedert eenige honderden jaren een Monumentenwet, ook Frankrijk en België. En toch wordt in Nederland mis schien nog wel het meeste gedaan op dit gebied. Dat komt door het nationaal besef, dat sterker is dan de wet. In Nederland heeft men getracht het gebrek aan een Rijkswet te ondervangen door de gemeentelijke monu mentenverordening. Zulk een verordening verbiedt de monumenten, vermeld op de bij de verordening behoo- rende monumentenlijst, af te breken of er iets aan te ver anderen, zonder goedkeuring van het Gemeentebestuur. Fraaie interieurs zijn echter tot nu vrijwel geheel onbe schermd. Dat zou alleen te bereiken zijn met een monu mentenwet, die de geheele bouwwerken, buiten en bin nen, onder bescherming stelt. De groote moeilijkheid is bij de gemeentelijke monumentenverordening de samen stelling van de monumentenlijst, omdat elke bepaling op een bouwwerk van invloed is op de waarde. Dit kan zijn ten goede als een eervolle onderscheiding of ten kwade als een bezwarend servituut. Als voorbeelden hoe verschillend dit wordt opgevat, kan worden aangehaald, dat te Amsterdam een eigenaar kwam vragen om een merkteeken aan zijn huis, dat op de monumentenlijst werd geplaatst, een eervolle onder scheiding in den zin van een Monument classé, en dat te Zutphen een eigenaar zoo verontwaardigd was, dat In dit verband zij verwezen naar een merkwaardig proef schrift van 1912, van Mr W. J. van Balen, stellingen omtrent bescherming en onteigening van monumenten, zie Maandblad Heemschut 1941, 78. Zie het verslag van dit congres, een fraai boekwerk met illustraties van restauratiën uit vele landen. 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 17