lande wist te vereenigen en te condenseeren in de stich ting van een Bond, die het woord „heemschut" in zijn vaandel geschreven had. Een wettelijk voorschrift voor de bescherming van mo numenten, of iets dat daarnaar zweemde, ontbrak. Een mijlpaal is de geschiedenis van den beroemden verguld zilveren beker van Keizer Maximilaan Op 1 Juni 1881 besloot de Raad van Veere tot verkoop. Op 9 Sep tember 1881 werd dit besluit bij K.B. vernietigd, toen Jhr Six Minister was. Op 7 December 1883 besloot de Raad van Veere opnieuw tot verkoop, welk Raadsbesluit op 1 Februari 1884 bij K.B. vernietigd werd. Dat was de eerste keer, dat een beslissing viel op het argument van schoonheid en geschiedenis, met betrekking tot een los voorwerp, roerend goed. Dat kon echter niet verhinderen, dat men elders zijn gang ging, wat veroorzaakte, dat het prachtige oxaal van Den Bosch, waarvan zooeven sprake was, thans niet te bezichtigen is in de Sint Jan, maar in een museum te Londen, dat te Middelharnis op het raadhuis een copie hangt van het schilderstuk van Meindert Hobbema, het laantje van Middelharnis, terwijl het echte schilderij eveneens te Londen in de National Gallery vertoeft. Zoo ging het ook met de bouwwerken. Nog in 1908 kon het gebeuren dat de N.Z. Kapel te Amsterdam werd afgebroken. In 1931 kon het nog gebeuren dat, na be sluit van den Gemeenteraad, begonnen werd met de afbraak van het Pesthuis; toen de helft van het bouw werk was afgebroken bleek dat de slooping had kunnen voorkomen worden omdat een andere oplossing moge lijk was dan die welke de reden tot afbraak gaf en dit alles terwijl Jan Veth reeds in 1920 omtrent de voor genomen afbraak van het Pesthuis gewaarschuwd had als „tegen een aan vandalisme grenzend omverhalen eener getuigenis van vroegere waardigheid". Zie hiervoor de dissertatie van J. W. Frederiks over Monu- mentenrecht, 1912. 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 16