D e vraag, wat heemschut is, kan eenvoudig beant woord worden met: de naam eener vereeniging, de Bond Heemschut, opgericht in het jaar 1911, welke zich ten doel stelt, zooals artikel 1 der statuten dezer ver eeniging vermeldt, „het waken voor de schoonheid van Nederland". HOOFDSTUK I WAT HEEMSCHUT IS Want het woord heemschut werd destijds gemaakt voor den naam dezer vereeniging en heeft sedertdien een plaats verworven in de Nederlandsche, taal en is ge worden tot een begrip, het beschutten van al datgene wat tot ons heem behoort. Inderdaad was het noodig alle beschikbare krachten bijeen te brengen om het heem te beschutten tegen ver nieling, afbraak, schoonheidsbederf, vervlakking en nog meer. Deze algemeene inzinking en achteruitgang was niet de vrucht van enkele jaren maar van een langdurig tijdvak. Rond de wisseling van de 18e op de 19e eeuw, toen Nederland zijn vrijheid verloor en gebukt ging onder vreemde overheersching, waarop weer een herkregen vrijheid volgde, was een zoodanige inzinking en ver arming ontstaan zoowel op geldelijk als op geestelijk gebied, dat het erfgoed der vaderen een geheel andere waarde, of in 't geheel geen waarde, werd toegekend. Zoo kon het gebeuren dat in 1825 een nijverheidsten toonstelling in Haarlem gehouden werd om te trachten deze stad uit haar noodlijdendheid op te heffen en dat ter gelegenheid van deze tentoonstelling de Groote Houtpoort en de Zijlpoort werden afgebroken, koste lijke middeleeuwsche vestingbouwkundige kunstwerken. Hoewel als excuus moge gelden, dat hierbij ook een 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 11