ionische pilasters. Boven sluit een kroonlijst den wand af tegen het stucplafond barok ornament. De trap heeft harpvormige vlakke balusters, datee rend uit het 2e kwart 18e eeuw, hoewel de gang uit het le kwart der 18e eeuw is. 22. Trappenhuis, stadhuis te Leeuwarden. Het heeft een eikenhouten rechte bordestrap, waarvan de treden op keepboomen oversteken met omgecorniste profielen. De vaasbalusters met Lod. XIV orna ment zijn gestoken door P. Nauta en B. Dijkstra in 1718. Langs de wanden ligt de leuning op een lambrizeering met paneelen in stijl- en regelwerk. 23. Trappenhuis, Heerengracht 475, Amsterdam. Voor een huis, in 1682 gebouwd, maakte de beeld houwer J. van Logteren in het trappenhuis een rijke stucbekleeding in 1736. De wand is ingedeeld in vakken door pilasters en halfzuilen, dragend een zware kroonlijst, alles volgens de composietorde. Voor deze vakken, door lijsten met lofwerk omslo ten, zijn op sokkels geplaatste vrijstaande beelden, pathetisch voorstellende Apollo met de Muzen, op gericht. Boven de kroonlijst welft een koepel koof- vormig omhoog uit een balustrade, waarachter musiceerende figuren oprijzen. Een glazen lantaarn bekroont ten slotte het geheel, dat een karakteris tieke uiting is van laat-barok onder invloed van den Franschen Régence-stijl. 24. Trappenhuis naar oude teekening. Links onder is het plan aangegeven van een rechte bordes-trap (5 optreden per steek of traparm) om vierkant trapgat. Daarboven volgt de hoogtedoorsnede, waarop het rechter deel der teekening gedacht wordt te staan. Blijkbaar zijn er tusschenvloeren, gezien de deuren op de bordessen. Het trappenhuis 97 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 95