Voluutvormige armstutten omgrijpen de gebogen armleggers. De achterstijlen, opgèbouwd uit huis- en-geleding, worden bekroond door gedraaide knoppen. Het medaillonvormig rugraam is versierd met voluten en is bespannen met gevlochten riet. 18. Poppenhuis in het Rijksmuseum. Volgens overlevering besteld door czaar Peter den Groote, doch eerst later voltooid, is het in bezit gekomen van zijn vertegenwoordiger, den Amsterdamschen koopman Brants. Het bestaat uit een kast, die door twee glasdeuren gesloten wordt en staat op een tafelvormig onderstel met voluutpooten, verbonden door x-vormige kruisen. Uitwendig is het belijmd met marqueterie van tin in aan de achterzijde rood gefoelied schildpad. In het midden bevindt zich onder de keuken, waarboven het voorhuis en daar boven het trappenhuis liggen. Beneden links is de huiskamer, rechts de studeerkamer met boekerij. Boven links ligt de ontvangkamer, en rechts de slaapkamer met alkoof. De zolderverdieping toont links de strijk- en mangelkamer, en rechts de kin- der- of logeerkamer. De vloeren zijn van hout of belegd met marmeren en hardsteenen tegels. De wanden zijn bekleed met zijden, wollen en geschil derde behangsels, of met rood fluweel, terwijl enkele vertrekken betimmeringen hebben of gepleis terd zijn. Onder de vele meubels wijzen we op de eenvoudige boerenstoelen met matten of biezen zit ting, waarop fluweelen kussens liggen. Voorts op de klaptafel in de huiskamer, het kabinet op balus- terpooten in de studeerkamer; de gueridon en tafel op getorste pooten in de ontvangkamer; de gueri don, de gangbank en binnenpui in het voorhuis; het alkoof-bed in de slaapkamer; het paviljoenbed, het 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 93