10. Rankenkussenkast. Het verschil met de hier boven beschreven kolomkussenkast ligt hoofdzake lijk in de toepassing van vlakke pilasters in plaats van kolommen. Deze zijn versierd met aan gestrikte lintjes opgehangen ranken van bloemen, bladeren en kinderfiguurtjes, terwijl op de laden eveneens ranken en op de sokkels onder de pilasters acan thusrozetten zijn gesneden. Het rankenornament op het fries draagt het jaartal 1689. 11. Sterrenkast van wortelnotenhout, waarin sterren, veelhoeken, halve rozetten, harten en parelrandjes van palissander-, noten- en ebbenhout zijn aangebracht. De geprofileerde lijsten, onder met papagaaibek, zijn van massief hout. 12. Kunstkastje. Op een onderstuk met geslin gerde pooten, verbonden door gaffelvormig kruis, staat het kastje. Het wordt gesloten door twee deurtjes, belijmd binnen met wortelnotenhout en buiten, ook de zijwanden, met stermarqueterie. Ge opend ziet men een door deurtjes gesloten midden vak, omringd door 16 laatjes, versierd met spiegels, waarop zeegevechten en liefdesavonturen geslepen zijn. Het middenvak geopend, vertoont in marque- terie van rozen- en ebbenhout, benevens ivoor, twee halve huizen, flankeerend een veelhoekige spiegel- nis, waarvoor een dubbele trap met stoep ligt, op welke laatste drie vergulde beeldjes, Mars, Mer- curius en Venus staan. De gevels kunnen als cou lissen wegschuiven, zoodat verborgen laatjes te voorschijn komen, terwijl stoep, sokkels en andere onderdeelen zelve geheime laatjes zijn. 13. Ladenkast opgelegd met bloemenmarquete- rie van noten-, palissander-, satijn- en ebbenhout, benevens ivoor. Als motieven ziet men: vazen en 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 91