met vrijstaande beeldjes. De pilasters zijn versierd met aan linten hangende ranken (verg. de ran- kenkast)de boogzwikken en het fries met lofwerk, waarin engeltjes, dieren, cartouches en bloemslin gers. 7. Schoorsteen uit een huis der W.I.C. Twee grijs marmeren kolommen met wit marmeren kapi- teelen (toskaansche orde) en dergelijke pilasters dragen den eikenhouten mantel, bestaande uit een hoofdgestel (ionische orde) met een gebeeldhouwd fries, waarop bloemtrossen en een maskercar touche met het monogram der Compagnie. Het vloertje met oranje plavuizen behoort bij den schoorsteen; de tegels en haardplaat (1653) niet. 8. Betimmering uit het Leprozenhuis. Zij be staat uit een rhythmische indeeling van pilasters en vakken, waarvan twee als deuren voor een muurkast en een als deur voor een doorgang dienst doet. De pilasters (ionische orde) zijn versierd met aan linten hangende bloemranken, de vakken met kussenpaneelen, en het fries met rankenornament. Oorspronkelijk was deze betimmering groenblauw, met wit afgezet, geverfd. 9. Kolomkussenkast. Rustend op balpooten, gaan op overhoeksche en in het midden geplaatste sokkels met spekstukken vrijstaande kolommen (korintische orde) omhoog, die de schoorsteen kap dragen. In den voet zijn twee laden en in het lijf twee deuren met ojiefvormig geprofileerde kussenpaneelen. De kap heeft een architraaf met lofwerk en een fries dat uit telkens overstekende profielen bestaat, waarop leeuwen- en gevleugelde engelenkoppen. De afdeklijst vertoont in het mid den een cartouche met maskers en ranken. 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 90