ten paneelen der deuren vervangen door glazen paneelen met roedeverdeeling. Achter de horizon tale roeden bevinden zich de boorden aan voorzijde uitgeschulpt, waarop de keramiek geplaatst wordt. Veelal zijn deze boorden en het inwendige der bovenkast met witkalk bestreken, zoodat de voor werpen een fijn contrast daarmede vormen. De ladenkast of commode is een voor de zooveelste maal gewijzigde kist op pooten ter hoogte van 0,75 a 1 M. Aanvankelijk dient ze voor berging van kleedingstukken. Ze heeft een vast bovenblad, soms van marmer, en eenige laden, zoodat men hierin „gemakkelijk" (vandaar de naam „com mode") de voorwerpen opbergt. In Frankrijk komt dit woord sinds 1711 voor en men gebruikt het ook in samenstellingen als: armoire-commode en commode de toilette. Bij ons zien we de ladenkast sinds het 2e kwart der eeuw in gebruik komen; het vroegste type, de latafel genaamd, heeft slechts een of twee laden op hooge pooten, welke de zelfde vormen vertoonen als die van het vroege kabinet. Aigemeener is de ladenkast met drie of vier laden boven elkaar, die de volle hoogte van het lage meubel in beslag nemen. Haar vorm komt overeen met de onderkast van het kabinet, vandaar dat men ze als orgel- en als buikmodel ziet. Het schrijfbureau of de secretaire komt sinds het 2e kwart der eeuw in gebruik en dient zoowel voor schrijftabel als voor het opbergen van schrijfgerei, documenten en kostbare voorwerpen. In vorm en grootte komt het overeen met het onderstel van het schrijfkabinet, vandaar dat het als orgel- en buik model gemaakt wordt. Evenals bij het schrijf kabinet sluit men het af met een schuinstaand 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 76