Het schrijf kabinet is een bijzonder soort van kabinet dat onder dienst doet als schrijfbureau en boven als bergmeubel van boeken, documenten en kostbare voorwerpen. Het komt tegen het midden der 18e eeuw in gebruik en bestaat uit een onder en bovenstuk. Het onderstuk hangt in vorm nauw samen met het onderstel van het gewone kabinet, vandaar dat het de vormwijziging van dit mede maakt en wij het zien als orgel- en als buikmodel. Uitwendig is hoofdzakelijk het verschil gelegen in het schuine deksel, dat horizontaal omgeklapt zijnde, als schrijfblad dienst doet. Ten einde dit beter steun te geven, brengt men aan de beide zijden daaronder uitschuif bare liggers aan, hetzij in den vorm van laden, hetzij als massieve regels. Inwendig is het verschil dat achter het klapdeksel verscheidene laatjes, nisjes, deurtjes en vakjes soms verborgen gemaakt zijn. Het bovenstuk is uitwendig eveneens gelijk aan dat van het kabinet, doch inwendig zijn ook hier allerlei laatjes en vakjes aangebracht, die soms gecamoufleerd zijn door schijnboeken van hout. Het porseleinkabinet of de porseleinkast is een meubel, waarin aardewerk en porselein, dat vele gezeten Nederlanders in dien tijd verzamelden, dank zij onzen machtigen zeehandel, geborgen en te pronk gesteld wordt. In het eerste kwart der eeuw bestaat het onderstel uit een of twee boven elkaar geplaatste vlakke laden op baluster- pooten, die aanvankelijk met een kruis in gaffel- vorm verbonden zijn. In het 2e kwart komt het orgelmodel der onderkast, dat tegen het midden der eeuw voor het buikmodel op klauw- en bal- poot, plaats maakt. In de bovenkast zijn de hou- 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 75