ornamentaal en figuraal beeldhouwwerk, doch kan ook gevuld zijn door een geschilderd paneel of door een spiegel. Soms zijn op dit onderstuk con soles uitgekraagd, waarop Chineesch porselein of Delftsch aardewerk geplaats wordt. Daarboven gaat de boezem vlak omhoog, en praalt een ge schilderd „schoorsteenstuk" in omlijsting hierop. Daarnaast ziet men den boezem geflankeerd door pilasters, welke in sommige gevallen met boven genoemde consoles prijken. Dit driedeelig type van schoorsteen handhaaft zich vrijwel in de eerste helft der 18e eeuw, hoewel het tweedeelig type, waarbij het geschilderde schoorsteenstuk met omlijsting direct boven den mantel begint, eveneens voorkomt. Behalve de marmeren mantel is de overige beklee ding in de kleur der betimmering meegeverfd. Ver schillende modelboeken zijn hiervoor in omloop, gelijk er ook enkele verhandelingen geschreven en uitgegeven zijn over een goeden rookafvoer. C. HUISRAAD In de voorafgaande perioden hebben wij gezien hoe een harmonie tusschen binnenhuis en meubel aanwezig was; niet minder zal deze ook in de 18e eeuw naar voren komen. Schrijnwerker en meubelmaker, schilder en vergulder, stoffeerder en passementmaker, zij hebben geen werk te leve ren uit het verleden, maar uit eigen tijd, waarvan allen kinderen zijn. Zoo worden ze geleid door een zelfden geest die gedrenkt is in den aanvang der eeuw door de barok, in het midden door de rococo en op het eind door het klassicisme. En al mogen de eerste pompeus, de tweede grillig en de laatste 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 70