is dit zelfs uitgesloten. Als nieuwe wandversiering moge sinds het 2e kwart der eeuw vermeld worden de groote damspiegel in lijst op het penant tusschen de vensters, zoodat deze een architectonische plaats veroverd heeft, wat vroeger de spiegel niet had. De zoldering is bij het eenvoudige burgerhuis van hout. Waar vroeger eikenhouten moer- en kinder balken werden toegepast, maakt men nu een regel matig doorloopende grenenhouten balklaag, waar van de binten op hun plat liggen, gemiddeld 0,90 M. uit elkaar. Het geheel wordt wit gekalkt öf in groene, bruine of gele kleur geverfd. Bij rijkere huizen, waar wandbespanningen voor komen, afgesloten door een kroonlijst, brengt men boven de laatste een „koof" of holgebogen vlak aan, dat een geleidelijken overgang naar de hori zontale zoldering geeft. Deze kan een houten plafond zijn van een planken schotwerk dat tegen de bintlaag is aangebracht en al of niet ingedeeld is door lijsten. De velden daartusschen bieden een dankbaar vlak voor beschildering aan. Ook het stucplafond komt meer in toepassing; wil men dit beschilderen, dan doorbreekt men het mid dengedeelte, zoodat een rechthoekig of een ovaal vlak overblijft, waarop men het „zolderstuk" schildert. Aanvankelijk zijn de onderwerpen dezer zolderstukken ontleend aan mythologie, bijbel, ge schiedenis en letteren, doch later schildert men meer wegijlende wolken van het blauwe luchtruim, om een suggestie van het oneindige te geven. Schalksche kinderfiguurtjes begeleiden te midden dezer wolkendriften struische vrouwen, vertolkend de stede of gewestelijke macht, den zeehandel of landbouw, de welvaart of ondernemingsdurf. Jacob 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 68