Lairesse. Hierin was het heroïsme vaak pathetisch geuit, doch van lieverlede maakt dit plaats voor een stiller romantisme. Als zoodanig vraagt een idyllisch landschap, met een heimwee naar Italië en het zelden in werkelijkheid geziene Arcadië op den Peloponnesos de aandacht. Meesters als Israac de Moucheron (16701744) en Dirk Dalens III (16881753) hebben daarin naam gemaakt. Waar het dwepen met het buitenleven over de gansche lijn toeneemt, verlustigt men zich in de zoet lande lijke rust, waarvan Huibert Poot's lier getuigt. Een reeks behangselschilders van deze onderwerpen leven op, waarvoor Aert Schouman (17101792) als een der meest gezaghebbende mag genoemd worden. Na in zijn jeugd tol betaald te hebben aan de mythologie, wordt hij de schilder van idyllische landschappen met vogels, om tegen het midden der eeuw een eigen karakter hiervan te toonen. Helaas zijn vele dezer geschilderde behangsels verdwenen. Er ligt iets jammerlijks en tevens iets beschamends in, dat van de beste dezer 18e eeuwsche schilders geen volledig en oorspronkelijk interieur met be schilderde behangsels ter plaatse te vinden is. Behalve deze heeft men ook geschilderde behang sels met fleurige bloemen aan ranken voorgesteld, doch dit werk is meer als massa-artikel gemaakt. Een ander minder kostbare bespanningsstof is het ..vélouté" behangsel. Het wordt vervaardigd door lakenscheersel te spuiten op linnen, waarbij uit gesneden schabionen worden gebruikt. Ten slotte wijzen wij nog op het goedkooper te vervaardigen papier-behangsel. Hoewel het eerst op het einde der 18e eeuw meer algemeen wordt toegepast, vindt men het in Frankrijk reeds vroeger. 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 65