zachten leisteen, waarna minstens drie dergelijke lagen dezer vernis over elkaar worden aangebracht; echter voor bijzonder fijn werk gaat men tot vijftien lagen toe. De voorstelling, veelal landschap met figuren, brengt men in bladgoud op, dat eveneens gepolijst wordt en door haar eigen dikke laag een weinig relief heeft Had reeds tegen 1700 de gang in het heerenhuis een weidscher aanzien gekregen, zqo wordt ze nu een integreerend deel van het binnenhuis. Zelfs in de woning van den eenvoudigen burger valt het op, dat ze meer dan een noodzakelijke doorloop is. De vloer maakt men van Italiaansch wit marmeren tegels of bij grootere maten van wit marmeren platen tot 2.50 M. in het vierkant. Zijn deze laatste geaderd, dan worden zij symmetrisch gelegd vol gens een as, die door het midden der gang gaat, zoodat het grillig lijnenspel der aderen tot een fantastisch ornament groeit, dat door zijn sym metrie toch weer rustig aandoet. De wanden zijn bij eenvoudige huizen van onder tot boven in stucwerk uitgevoerd. Bij meer aanzien lijke ziet men daartegen aangebracht een 0,80 a 1,00 M. hooge marmeren borstwering. Veelal is deze van hetzelfde materiaal als de vloer en bestaat uit plint, vlak en geprofileerde afdeklijst. Slechts plaatselijk wordt zij onderbroken door de donkere deuren die toegang geven tot de vertrekken of soms terwille van de symmetrie slechts als schijn deur zijn aangebracht. Was vroeger de gang door boogonderbrekingen een aaneenschakeling van kleine ruimten, thans wordt ze meer een doorloo- 63 4. GANG

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 61