'-vitte stucplafonds. Daarbij heeft een sterker toe treden van licht plaats, nu het kruiskozijn alom ver vangen is door een groot schuifraam met dunne roedeverdeeling. Waar vroeger het licht geheim zinnig rondwaarde om een weldadige rust van be zonkenheid te schenken aan het binnenhuis, zoo vloeit thans een vroolijk sprankelend licht naar bin nen om den feestelijken luister der 18e eeuw in crescendo te verhoogen. Het gildewezen begint thans te verwateren, al rekt het zijn bestaan tot de Fransche overheersching van ons land. De hoogere intrede-gelden, het meer op voorraad werken, de vrijere concurrentie, al deze factoren vergen kapitaal, waardoor een zekere in dustrialisatie van het ambacht ontstaat en het mer cantilisme ook op dit gebied zijn intrede doet. Toch leed het vakmanschap niet, want als er een eeuw is, waarin het meubel een glorie bereikte in den zin van practische bruikbaarheid, comfort, technische verzorging en rijkdom van materiaal, dan is het zeker deze. Zelfs de specialiseering die het gevaar kan opleveren, dat de groote greep van het geheel verloren gaat, werkt niet nadeelig. En toch bestond het Sint Josefs- of timmermansgilde te Amsterdam uit 9 zelfstandige groepen. Wat de meubelconstructie aangaat, valt op te mer ken dat de: „kassenmaaker of schrijnwercker" niet meer als de kistenmaker van eertijds alles baseert op een „pen-en-gat" verbinding, die in de bouw kunst gehandhaafd blijft. Als ras-meubelmaker hecht hij niet minder zijn vertrouwen aan de lijm- verbinding der onderdeelen. Als zoodanig komt de 56 1. AMBACHT

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 54