Waren de bladen eertijds van massief notenhout, thans worden deze gemaakt van gefineerd noten- op eikenhout, dat in verstek gelegd, meer speling van kleuren geeft. Bij de groote eettafel blijft het schuifblad in eere, om de trektafel voor een grooter aantal personen te gebruiken. De pronktafel is in dezen tijd een meubel in op komst, dat meer een praal- dan een gebruiksmeubel is. Haar blad is van marmer, kostbaar ingelegd met parelmoer, kleurige gesteenten en metalen. In den geest der marqueterie bestaan de motieven uit bloemen, vruchten, vlinders en geometrisch orna ment. Haar pooten zijn vaak met overdadig lofwerk in zwellende barokvormen naar Italiaansche of Fransche voorbeelden gesneden en verguld. Naarmate de Fransche invloed zich in het gezel schapsleven meer doet gelden, komen ook kleine tafels in gebruik. De pooten en kruisen zijn daarbij geslingerd of getorst, terwijl meer en meer ook de balusterpoot gezien wordt. Behalve de reeds vroeger genoemde kast- en speel tafel komt de toilettafel (toile lijnwaad dat aan vankelijk over zoo'n tafel gelegd werd) in zwang. Hierin wordt het gerei opgeborgen, benoodigd bij het verzorgen van het lichaam. Voorts is de gueri- don, mogelijk een eigennaam uit Afrika afkomstig en via Frankrijk hier doorgedrongen, een rond bijzettafeltje met één poot. Dezen ronden vorm van blad vindt men eveneens bij de klaptafel op drie pooten, welke dichtgeklapt kan worden. De rijke vormenschat van al deze werkmeubels vindt men verder bij die voorwerpen, waar de tafel als onder bouw dienst doet, gelijk bij linnenpers, clavicimbel, clavicord, spinet e.a. 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 41