oudere kolompoot de kort vóór 1650 ontstane ge slingerde en getorste poot voortleven. Tegen het einde der eeuw verschijnt dan de nieuwe „baluster- poot". Evenals de vorige worden deze pooten ver bonden door kruisen en andere verbindingen. In bijzondere gevallen heeft dit marqueterie-kabinet in plaats van een tafelvorinig onderstel een twee- deurs onderkast, die op lage voetklossen staat. De bovenkast blijft daarbij uit laden en kastjes bestaan. Het kunstkabinet is een bijzonder luxueus kabinet op taf eivormig onderstel en in dien zin een tafel kast, te meer daar het „constcabinet" dient voor het bergen van kostbare of zeldzame voorwerpen. Zijn oorsprong möet men zoeken in het 16e eeuwsche Spaansche kabinet. Had dit een klepdeksel aan de voorzijde dat diende voor schrijftafelblad,zoo krijgt het kunstkabinet een paar deurtjes. Bij bezoek staan deze wijd open als de vleugels van een altaar op hoogtij.' Zoo ziet men de binnenzijde der vlakke deurtjes nu eens belijmd met wortelhout of verfijnde marqueterie, dan weer beschilderd als miniatuur schilderijen. Niet minder trekt de aandacht het kunstig uitgevoerd kastlichaam met zijn vele laat jes, geheimzinnige kastjes en achter schuif-, draai en coulissedeurtjes verscholen liggen de vakjes. Op vele plaatsen zijn minitieus verkleinde copieën naar groote meesters geschilderd, of tafereeltjes aange bracht op geslepen spiegels die flikkeren in het licht. Voorts vragen de aandacht kostbare cameeën, reliefs en medaillons met voorstellingen ontleend aan den bijbel en de klassieke mythologie, terwijl het midden vaak verbeeldt een tooneel met perspec- tivischen inkijk, een diepte suggereerend van een huis, tuin, stad, landschap of zee. Voorzeker zal 1 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 39