De kist, eens het bergmeubel bij uitstek, verhuist vóór het midden der eeuw van de woonkamer naar meer ondergeschikte vertrekken. Daar zal ze nog lang als kleeren-, linnen- en beddegoedkist in ge bruik zijn en haar maat van vroeger handhaven. Slechts op het land bleef ze haar oude plaats in het vertrek innemen. Behalve van eiken- en over- zeesch-hout wordt ze van vurenhout op eenvoudige wijze vervaardigd; hoogstens het ijzerbeslag van gehengen, sloten en handvatten typeeren, wan neer deze versierd zijn, het stijleigen den den tijd. Jn sommige gevallen overtrekt men ze met leer en vormen dan de koperen nagels een ornamentale versiering. Ook zeehondenvel wordt hiervoor ge bruikt, doch veelal zijn deze kisten meer reiskoffers. Het buffet, aanvankelijk ontstaan uit het dressoor, moet evenals dit wijken voor de kast. Slechts een enkele maal lezen we in beschrijvingen over een koningshal-buffet, waarop zilveren serviezen en rijk glaswerk te pronk staan bij feestmalen. De kast blijft het bergmeubel voor allerlei zaken nu de kist van het huiselijke woontooneel verdwenen is. Zoowel eetgerei als kleedingstukken en linnen goed, „barghen van eygenrietsel (thuis gemaakt) en vreemd werck", worden hierin geborgen. Het is dus begrijpelijk, dat in al die kamers kasten staan en bij boedelscheiding een dozijn exempla ren geen zeldzaamheid is. De eenmaal verworven vorm tijdens onzen natio- nalen bloei, zooals het Noord-Hollandsche type uit de le helft der 17e eeuw, handhaaft zich in groote trekken tot het einde der eeuw. De gewes- 36 2. BERGMEUBEL

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 34