sel is. Zoowel effen als gebloemd komt het voor. Het marmer, voornamelijk het geaderde witte mar mer uit Italië, op bescheiden schaal reeds vroeger toegepast, wordt thans per schip aangevoerd in blokken, die hier tot platen van groote afmetingen gezaagd worden. In gangen en voorname vertrek ken dienen deze voor vloerbedekking. Zoo zegt Vingboons ,,de vloeren zijn doorgaens met onge- meene witte marbere platen gevloert, expres daer op gesaeght." Ook Tessin getuigt hoe hij in Am sterdam marmer-zagerijen met 14 zagen en slijpe rijen zag, die de blokken marmer, uit Genua komend, tot platen verwerkten. De eenvoudige plavuizen of estrikken van voorheen, blijven het materiaal van de burgerhuizen. Het stucwerk (Ital. stucco) is een nieuw materiaal dat tegen het einde der eeuw toegepast wordt in gangen, trappenhuizen en bij kamerplafonds. Hoofdzakelijk uit gips (veelal uit albast gebrand) en kalk bestaande, kende de Oudheid reeds deze techniek die sinds de 14e eeuw in Italië weer opleeft. In den vroeg-renaissance tijd gaat ze naar Frank rijk, Duitschland, Engeland en andere landen, doch bij ons komt ze sporadisch eerst voor in de le helft der 17e eeuw. Tegen-Het einde der eeuw is het Daniël Marot, die ze grootsch bij zijn vorstelijke huizen gaat toepassen. Oeroud is de drift in den mensch om de gebruiks voorwerpen schooner te maken dan voor het direct practische nut strikt noodzakelijk is. Reeds in de praehistorie zien we de lust tot verfijning der meest afledaagsche dingen. Kleeding, werktuigen en vaat- 22 3. VERSIERING

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 20