deeling meer in onderlingen samenhang te brengen. Inwendig spreken sterker de assen, zoodat de aan eenschakeling der ruimten en de doorkijk van gan gen meer klaar en overzichtelijk ontworpen waren. Een strengere, architectonische opzet verwint het van de vroegere, meer toevallige schilderachtige groepeering. Een op zichzelf staand verschijnsel is dit niet, want dit streven neemt men evenzeer waar aan de gevels, waardoor de picturale houtstijl plaats moet maken voor den meer gebonden steenstijl. B. BINNENHUIS Meer dan tot dusver laat thans de bouwmeester die het huis van den patriciër bouwt, zijn gezag gelden over het binnenhuis. Hierdoor ontstaan een grootere eenheid en wint het interieur aan voornaamheid. Bovendien gaat dit gepaard met een zucht naar deftigheid, ten koste van het knusse en intieme uit de voorafgaande periode. Helaas is veel verloren gegaan en zoo goed als geen enkel binnenhuis uit dien tijd is gaaf bewaard, wijl het leven steeds stroomende beweging is en dus verandering meebrengt ook in de directe omgeving der menschen. De compleetheid van het milieu handhaaft zich echter nog in het „poppenhuis", het kostbaar speelgoed voor groote menschen. Het is uit deze „overheerlycke kabinetten", zooals de 18e eeuwsche inventarissen ze noemen, dat voor de zooveelste maal bevestigd wordt, dat de irrealia de realia zijn. Niet uitsluitend in ons land komen ze voor, maar hier kan men op een aantal rijkbewerkte voorbeelden bogen. Zij weerspiegelen tusschen 16801760 ons binnen huis van bijna een eeuw levens uit den grooten 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 14