houders in den vorm van armen, uit de XVIIe eeuw, bereikt men de tweede verdieping van het Stadhuis, waar een paar vertrekken oudheden bevatten: plattegronden, kaarten, stempels en stempelslagen uit de Munterij van West-Friesland, wapens, folterwerktuigen, en een groot zwaard, dat van graaf Bossu moet geweest zijn, die in den Slag op de Zuiderzee zich op 12 Oct. 1573 moest overgeven. Het heet, dat de Enkhuizer Jacob Si- monsz Trijntgens, die het bevel voerde over één der drie schepen, die het admiraalschip de „In quisitie" na een gevecht van 28 uur overmeester den, het wapen te Enkhuizen binnengebracht heeft. Op de tweede verdieping vindt men ook het belangrijke oud-archief van de stad. Achter het stadhuis kan men nog een oude gevangenis, dag- teekenend van 1612, bezichtigen, die als type van oude bouwkunst in stand gehouden wordt. Op het plein voor het Stadhuis heeft men een oud kanon opgesteld, dat vroeger bewaard werd op het Prinsenhof bij de St Gommaruskerk en het Roode Paard genoemd wordt. De handvatsels van het kanon stellen dolfijnen voor; het vertoont het wapen van Karei V, gedekt door een keizerskroon, omhangen met het Gulden Vlies. Daarnaast twee kolommen, waaronder PLVS OVLTRE, 's keizers devies. En lager OPVS REMIGI DE HALVT. Anno 1551. Het vuurwapen is afkomstig van een Duinkerker oorlogschip, dat in 1622 bij een ge vecht met Hollandsche schepen in de lucht vloog, waarbij het op een Enkhuizer schip terecht kwam. 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 99