kerk ter aarde besteld; men vindt er zijn graf nog in de Noordkap, onder n° 212—213; in 1635 richtten kinderen en erfgenamen voor hem een epitaphium op, dat we reeds eerder vermeldden. Hij werd vooral wereldberoemd door de waar devolle verzamelingen van naturalia, ethnogra- phica, kunstvoorwerpen en rariteiten, die hij uit alle deelen der aarde in zijn huis te Enkhuizen had saamgebracht. Zeer uiteenloopende natuur producten, tevens artsenijmiddelen, trokken vele bezoekers, evenals zijn „Kunstkamer". Curatoren van Leiden waren belust op zijn cabinet; bij hun beroep noodigden ze hem uit „ommetnet alle sijne t'samen vergaerde seltsaemheden, zo van cruyden, vruchten, spruytsels, gedierten, schepselen, mine ralen etc. ende anderen die hij heeft, zijne woonplaats binnen Leiden te komen nemen". Ja ren geleden is een door Paludanus eigenhandig geschreven catalogus zijner verzameling aan het licht gekomen; ze omvat: vruchten, zaden, hout soorten uit de tropen, geprepareerde vogelhui den, geconserveerde visschen, reptiliën, horens; insecten, schelpen, koralen; vele aardsoorten o.a. lijfkleurige aarde van Damascus, waaruit ons al ler stamvader Adam gemaakt heette te zijn; ge steenten, mineralen, munten, medailles, pennin gen, wapens; kunstvoorwerpen van ivoor, van zeldzame houtsoorten en edele metalen, kleinoo- den, sieraden, ringen; Egyptische mummies en goden- en lijkbeeldjes uit die graven. Na den dood van Paludanus is alles verkocht aan den hertog 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 78