slecht bekomen: spoedig daarna is hij gestorven aan zijn pleuritis. Een ander sieraad van de stad Enkhuizen is Be- rent ten Broecke oftewel: Bernardus Paludanus geweest, zoo zelfs dat J. Brosterhuizen in 1648 aan Constantijn Huygens schreef: „Duysenden van menschen souden haer leeven om Enckuisen niet ghedacht hebben, 't en waer dat Doet. Palu danus aldaer syn cabinet van vreemdichheden ghehadt hadde". Laten we zijn leven wat nader beschouwen, naar aanleiding van een gedachte nisrede bij onthulling van den gedenksteen in de Waag, uitgesproken door Dr F. W. T. Hunger. Berent ten Broecke werd in 1550 te Steenwijk geboren; over zijn jeugd en jongelingsjaren kan men slechts gissingen uitspreken; waarschijnlijk bezocht hij de beroemde Latijnsche school te Zwolle, een brandpunt van humanisme. Zijn aca demische studie begon hij misschien aan een Duitsche hoogeschool. In zijn jonge jaren, zoo na zijn zevenentwintigste, kreeg hij lust allerlei lan den, ook buiten Europa, te bezoeken. In 1577 was hij in Litauen en Polen, bezocht Weenen en ging naar Italië, waar hij te Padua zijn medische stu diën wilde voortzetten. Maar weldra scheepte hij zich te Venetië in naar den Levant. Syrië, het Heilige Land, Egypte kwamen aan de beurt, maar in 1579 was hij weer in Italië: Rome, Napels, Padua, daarna naar Malta; op de terugreis deed hij Sicilië aan, waar hij van Catanië uit den Etna beklom. Hij promoveerde in 1580 te Padua; toen 65 Enkhuizen 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 75