kozijn en luiken; aan weerszijden twee langwer pige vensters. De ruitjes zijn in lood gevat. Boven de moderne luifel twee gebeeldhouwde leeuwen koppen aan de door een houten kap gedekte uit einden van balken, waaraan de weegschalen han gen, één onder, één boven het kozijn. De oostelijke gevel is langer; in het midden heeft hij een top, overeenkomende met dien van den noordgevel. De fries onder het fronton prijkt met acanthus ornament en twee griffioenen; daaronder een ruit vormig ornament met een manshoofd. De wapens zijn als in den oostelijken gevel. Op de kroonlijst de beelden van Gerechtigheid, Hoop en Geloof. In den topgevel een raam met zandsteenen orna ment. Aan weerszijden kleine ovale lichtopenin gen met glas. De gevelsteen in de fries is versierd met een mansbeeld, dat een schild met 't jaartal 1559 vasthoudt. Boven vier kruisramen; de on derste helft met luiken. In de oostelijke helft van den gevel aan de Kaasmarkt is een deur naar de Waag, met ernaast twee vensters met luiken. Daarboven twee langwerpige ramen en een dub bel venster, afgedekt met zandsteen en bogen met zandsteenblokken. Nabij de hoeklijst de waagbel, die vroeger geluid werd als de markt begon. In den gevel merkt men verder nog vier gebeeld houwde engelenkopjes op. De zuidelijke helft van den gevel heeft een portiek, waarheen een gemet seld trapje ons brengt. Aan weerszijden daarvan vensters met kruiskozijn, gekroond met bogen van zandsteen. Onder de vensters twee kleinere open 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 67