op de beide onderste plaatste men de folianten, op de bovenste de kwartijnen. De lezenaars aan beide zijden van de vrijstaande kasten en aan de voorzijde van de wandkast zijn steil en niet ge riefelijk om er boeken op te plaatsen en te lezen. Tusschen twee kasten staat een zitbank. De boe kerij moet gesticht zijn voor 1625. Er bestaat ver schil van meening omtrent het antwoord op de vraag wie de lil rye gesticht heeft: wijlen Ds D. A. Brinkerink, die van de boekerij een catalogus ge maakt heeft, meende dat Paludanus de stichter was, anderen gelooven den predikant Gerard Vesterman uit bet einde der XVIe eeuw, die te vens rector der Latijnsche school van Enkhuizen was, als zoodanig te moeten beschouwen; hij heeft tal van folianten en andere werken aan de biblio theek vermaakt. In 1585 was hij als predikant te Enkhuizen beroepen, waar hij uit een invloed rijke familie geboren was. Verschillende schen kingen van ingezetenen der stad, overheidsper sonen en medici, hebben de belangrijkheid der „Bibliotheca Enchusana" vergroot. Zoo schonk de weduwe van dr Francois Maelson, een anatomisch werk van Vesalius, in 1543 te Bazel gedrukt. Een ander merkwaardig boek is „Den Wijngaert van Sinte Franciscus, vol schoonre Historiën, Legen den ende duechdelijcke leeringhen, allen men- schen seer profijtelijck" dat is „gheprent thAnt- werpen binnen die Camer poorte int huys van Delft bi mi Henrick Eckert van Homberch, in het jaer ons Heeren 1518 op den Xllen dach van 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 52