tafel, leunstoel en stoelen van eikenhout, met leer- bekleeding en gedraaide pooten. Tot deze kamer krijgt men toegang langs een trap die men in een tweeden uitbouw heeft gemaakt, aan de oostzijde van het portaal. Deze uitbouw bevat nog eenige kleine vertrekken en een merkwaardige boeken kamer. Voor het zuiderportaal is een eikenhouten binnenportiek geplaatst met het jaartal 1621, met pilasters en een rijkgesneden fries. Tusschen de pilasters, in het hoogveld, houden twee leeuwen een cartouche vast waarop vroeger waarschijn lijk een wapen gesneden was. De Librye of boekenkamer, waarover we hierbo ven spraken, verdient onze bijzondere aandacht. Ze is een XVIe-eeuwsche boekerij, in den trant van de librye van de St Walburgskerk te Zutphen, die veel ouder is. Als men langs de trap, die door een mooie houten balustrade omgeven is, op een soort overloop gekomen is, ziet men dit boven vertrek, dat volgens Brandt „versien is juist niet met veel, maar meest uitgelese en treffelijke boe ken". Op den overloop bespeurt men ook nog een eigenaardige kast beschilderd met blad- en bloem slingers in den toon van „grisailles" of „grauw tjes", maar hier en daar met kleurige vogels ver sierd of uitloopend in blozende kinderkopjes. De librye is door een hek van eikenhout met zware tralies van den overloop gescheiden. De boeken zijn geborgen in twee dubbele kasten, waar men om heen loopen kan, en een kast tegen den west- wand. Elke kast heeft drie schappen of planken: 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 51