belangrijke diensten, o.a. als Vice-Admiraal van Holland, begiftigd met de eilanden Urk en Ens met Emmeloort (Schokland). In de doopkapel ziet men ook nog het wapenschild van Schout-bij nacht Frederik Stachhouwer, die in den Vierdaag- schen Zeeslag, in Juni 1666 sneuvelde, en van Vice-Admiraal Volkert Schram en Schout-bij-nacht David Vlug, die beiden op 7 Juni 1673 sneuvelden. Schram had zich vooral in den tweeden en derden Engelschen oorlog onderscheiden en aan Vlug wa ren na den tocht naar Chattam een gouden ketting en medaille vereerd. Aan 't westelijk portaal der kerk vindt men een soort traptoren, waarin de trap naar het orgel leidt, dat tegen den westelij ken muur van den middenbeuk gebouwd is. De eikenhouten orgelkast draagt het jaartal 1549. Het orgel is fraai versierd; de orgelkast draagt een fronton, waaruit gesneden bustes te voorschijn komen; ze wordt door baldakijns gedekt, die uit twee verdiepingen bestaan en ook rijk versierd zijn. De orgelluiken zijn nog aanwezig; het ge- heele orgel is thans zwart gelakt met enkele ver gulde deelen. Onder het orgel vindt men een por tiek van eikenhout uit 1700 ongeveer, met pilas ters, waarboven reliefs die allerlei muziekinstru menten vertoonen. Aan de zuidzijde heeft men in het begin der XVIIe eeuw een portaal gebouwd, waarboven men de kerkvoogdenkamer vindt. Deze met XVIIe- eeuwsch goudleer behangen kamer bezit in haar schouw tegelwerk en bevat uit de XVIIe eeuw een 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 48