een fronton met het jaartal 1639 dragen. Een nis in de steunbeer der H. Kruiskamer, naast het portiek, biedt plaats voor een heiligenbeeld. Dit Noorderportaal vertoont twee schilderachtige bak- steenen geveltjes met raampjes waarvan sommige door groene luikjes afgesloten zijn. Langs een trap met sierlijke balustrade komt men in de Kerkvoogdenkamer, met een XVIIe-eeuwsch inte rieur, en Louis XV betimmering. De schouw ver toont sierlijke wapens van Kerkmeesteren uit het midden der XVIIe eeuw. Met Oostersche patro nen bedrukt katoen vormt het behangsel uit dien zelfden tijd. Twee kristallen luchters en gezan genborden met snijwerk versieren den wand. Kerkvoogden kunnen zich neervlijen in twee met leer bekleede XVIIe-eeuwsche leunstoelen en acht met Utrechtsch trijp bekleede XVIIIe-eeuw- sche stoelen om een eikenhouten tafel. Een ver- nufteling heeft een middel uitgedacht om den Kerkvoogden het moeizaam natellen van het ko pergeld, dat uit de kerkezakjes komt te besparen: een koperen weegschaal, uit 1710, dient nog steeds voor dit doel. Aan de oostzijde van de Kruiskamer vindt men de kosterswoning, waar naast een portaal met gebeeldhouwd portiek. Het Zuiderportaal is in Renaissance-stijl van bak steen en natuursteen opgetrokken. Het bezit twee rijk gebeeldhouwde portieken, waarvan een met het jaartal 1618. De Diakenskamer is naast den toren uitgebouwdhet dakvenster vertoont in om lijsting van vruchtfestoenen het jaartal 1686. 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 36