Die al de wonderen der Indiaensche see, Van 't Africaensche strandt en van Egyptens reê, Die al de wonderen der aerd' en locht vergaerde, En in syn kisten sloot, werd eind'lyk in dees' aerde, Daer hy ons selfs weleer een Wonder hadt verstrekt Door syne kist en sark besloten en bedekt. Hij is geboren tot Steenwij k in den jaere 1550, den 28 Octob. en gestorven tot Enk- huisen in den jaere 1633, den 3 April. Aan de noordzijde van de Zuiderkerk is omstreeks 1516 een kapel gebouwd, die den naam van „Hei lige Kruiskamer" kreeg. Geeraerdt Brandt ver haalt op zijn naïeven trant de aanleiding tot dezen bouw: „In het jaar 1515, vertelt hij, was er in de Pancras ofte Suiderkerke een kruis van hout, soo als het, gelijk men seide, in Noorwegen aen seke- ren hollen boom was gewassen, en van daer tot Enkhuisen gebracht. Sekre maegdt, die op den Paesdag na 't gebruik der Roomsche kerke ter Sacrament hadt geweest, soude aen desen boom hebben overgegeven, ofte gebraeckt, en sedert dat kruis sijn gegroeit. Daer door soude verscheide wonderlijke genesinge sijn geschiedt; ja 't ge ruchte van dit kruis trok veele groote heeren in de maend van Augustus deses jaers naer Enkhui zen, om dat te aenschouwen, te eeren, en met milde gaven te beschenken". Na de Hervorming is dit wonderdoend kruis verdwenen. Het donker-beschilderde gewelf, met eenig orna- mentwerk versierd, wordt door een zuil gedragen. In de Kruiskamer vindt men omlijste foto's van 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 30