wonderlijk genoeg heeft men deze muurschilde ring niet verder blootgelegd, maar ze integendeel weer met een kalklaag bedekt! Boven het noor derportaal der kerk heeft men nog een gedeelte van de kalklaag verwijderd en een schildering in levendige kleuren blootgelegd, welke St Joris met den draak voorstelt. Tegen den zuidelijken muur bevindt zich de eiken houten, met ebbenhout ingelegde preekstoel, uit de XVIIe eeuw, blijkens het jaartal 1610. Als de predikant langs de XVIIIe-eeuwsche door Pieter de Nicolo in rococostijl bewerkte trap den kansel bestegen heeft, vindt hij daar een bijbel, in zwart chagrijnleer gebonden en met kunstig geciseleerd zilverwerk beslagen, geschenk van vrouwe Weijntje van Loosen,Weduwe Haak, die in 1781 overleed. De preekstoel is met Ionische pilasters versierd; het achterschot vertoont twee als hermen bewerkte pilastershet klankbord draagt een koepel, waar boven een zeskant obelisk op ballen rust. Het eikenhouten doophek is uit het laatst der XVIIe eeuw. Tegenover den preekstoel staan banken uit de XVIIIe eeuw, met gesneden ornamenten op de deuren. Ter zijde van den stoel staat een bank waarvan het achterschot in laat-Gothischen stijl bewerkt is; de weeshuisbank met gedraaide ba- lusters vertoont den XVIIe-eeuwschen stijl. Ook de banken tegen de noordelijke kapel hebben fraai snijwerk. Het in 1799 vernieuwde orgel tegen den westelijken wand van den zuidbeuk heeft een eenvoudig lichtgekleurd front. 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 24