van de Kamer Enkhuizen der West-Indische Com pagnie en bezit twee gevels van baksteen; de noordelijke is een trapgevel; de zuidelijke ver toont nog een achttal gebeeldhouwde maskers in witten steen. Het perceel Paktuinen 75 is een hofje' voor weduwen, in 1712 door Dirk Glas tot dat doel bestemd en in 1792 vernieuwd. Als we de Paktuinen verder in loopen en over de brug gaan, komen we op den Kuipersdijk, met eenige oude pakhuizen (nos 16—18) uit 1620, wier bouwmeester blijkbaar geen smaak voor sym metrie had. De Prinse- of Tabakstraat brengt ons van den Dijk naar de Westerstraat: ze bezit op n° 23 een gevelsteen, waarop een mannetjes eend (woerd of woord), die aan een boompje vaststaat. Daaronder staat: „T Woort stat fast"; dit lijkt ons te moeten uitbeelden: „Het (Bijbel) woord staat vast", d.i. is onomstootelijk waar. Een tweede gevelsteen vertoont twee mollen, die met een trekzaag een streng garen bewerken. Er onder staat: „Mollen sagen garen", een oolijke woordspeling op: „Mollen zagen gaarne", (zou den gaarne zien). Wat verder in de Prinsestraat het huis „De Keizers Croon" (n° 12). Zóó, als we de Prinsestraat uitkomen staan we voor een der prachtigste antieke gevels van Enk huizen, op den hoek van de Paulus Potterstraat— (Nieuwe) Westerstraat 158. Helaas heeft men de pui niet ongerept gelaten, maar het daarboven liggende deel is, op de modernisatie der kozijnen na, nog in ouden staat. Baksteen en natuursteen 97 Schoon Enkhuizen 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 113