zich een valluik, waardoor het water van de bin nenhaven kan worden afgesloten. Hiernaast stond vroeger een typisch huisje, dat nu geheel en al verknoeid is en alleen nog maar op een prentkaart beschouwd kan worden. Het perceel Bocht 15 heeft twee gevelsteenen met het jaartal: ANNO 1683; Bocht 13 was geheel vervallen; het was vroeger waarschijnlijk een huis met een luifel; het is nu in den ouden trant herbouwd. Op het Eiland, achter de Bocht, staat de vroegere Stads herberg, waaraan veel verbouwd is en die boven dien geheel bepleisterd, dus misvormd is, maar waarvan de gevelankers nog het jaartal 1598 doen zien. Een zeer schilderachtigen aanblik leve ren de huisjes tegenover d'Oude Stadsherberg; in al zijn vervallenheid is het een van de mooiste plekjes van Enkhuizen. We gaan nu eerst langs de zee over den Wierdijk, vroeger een belangrijk stadsgedeelte; men vindt er nog eenige herinne ringen aan de XVIIe eeuw: gevelfragmenten van vroegere koopmanshuizen met fraaie gevelstee nen: een vrouwenkop, twee manskoppen, en een leeuwenkop met het jaartal 1626, aan de percee- len n°s 14—15. Het Oost-Indische Huis, dat ook aan den Wierdijk stond, is in 1816 door brand vernield, inderdaad een groot verlies aan histo risch schoon. Toen in 1602 de Oost-Indische Com pagnie was opgericht hadden de Enkhuizer koop lieden daarvoor veel belangstelling; hun aandeel in het kapitaal der Compagnie, dat 6]/^ millioen gulden bedroeg, was een som van bijna 5^ dui- 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 107