geliefde gebruiken in Hindeloopen. Onder het eerste wordt verstaan de om beurten gebrachte bezoeken, waarbij de vrouwen de noodige thee en de mannen het Deventer bier en beide partijen de Deventer koek en de scharren zich behoorlijk lieten smaken, hetgeen in den wintertijd eiken Zondag, behalve als er Avond maal gehouden werd, gebeurde. Het „om boeren" was het wandelingetje van Hindelooper mannen en vrouwen, als de stille periode van het winterseizoen was aangebroken, door het stadje. Zij gingen langs een bepaalde route, de vrouwen met de zon mee, de mannen ertegen in, zoodat men elkaar telkens goed kon observeeren. Typisch was ook, dat kapiteins, boek houders en matrozen zich dan ieder bij eigen groep voegden. Een jaar met weinig feesten is eentonig en daarom had Hindeloopen met Pinksteren de plechtigheid van de Pinksterkronen. In de week aan het feest voorafgaande werden er drie kronen gemaakt van hoepels, denne- groen, dat uit Gaasterland werd aangebracht en uit geblazen eierdoppen, welke als guirlandes aan touwtjes werden gehangen. De ruimte tusschen de hoepels werd met flesschen opgevuld, die dienst deden als carillon, soms hing er ook een pop bij in Hindelooper dracht. Op Pinkstermorgen na den kerkdienst werden ze in de hoofdstraat opgehangen aan twee geveltoppen, nadat eenige dagen tevoren de vervaardigsters ermede langs de huizen waren gegaan ter bezichtiging, 's Avonds begon het feest met dans en zang, waarvan de melo dieën zeer oud moeten zijn geweest. Op St Maarten 11 November) gingen de kinderen met den rommelpot rond. Ik vermoed, dat met dit feest van de vuren het Hindelooper gebruik in verband stond om niet vóór 12 November met stoken te beginnen. Het St Nicolaasfeest was natuurlijk bekend, daar ook deze een patroon was van de zeelieden. Vrij vroeg 80

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 98