leveranties gedaan. Is hij wellicht ook de maker van de koperen kronen, welke in 1668 werden aangebracht en die thans nog in de kerk te zien zijn? Op een der kronen zijn drie schildjes aangebracht, waarop de namen der schenkers en een Hindelooper fluitschip in kleuren. Ook de kap van den preekstoel moet wel een kunstwerk geweest zijn, gezien de som van 140 welke aan den maker, Aale Sïjtjes, werd uitbetaald. Jammer genoeg heeft heden ten dage het Hindelooper kerkinterieur ons weinig schoons meer te bieden. In- en uitwendig heeft de kerk veel van haar oorspron kelijke schoonheid ingeboet. Overal zijn moderne, weinig tot de schoonheid bijdragende ramen gemaakt. De toren is steeds een zorgenkind geweest. In het begin der 18e eeuw werd hij door den bliksem getroffen en de zwierige bovenbouw viel als slachtoffer. Klaes Pieters werd opgedragen om modellen en bestek voor een toren te maken in het jaar 1714, waarvoor hij 13 ontving. 1724 werd weer 196 neergeteld voor het maken van den toren, terwijl men in 1733 een be lasting ging heffen op wijn en bier, „torengeld" genaamd, tot opbouw van den toren. Na dit wat al te lange kerkbezoek moet nog even het (voormalige) raadhuis worden bezien. Het gebouw, dat thans als museum is ingericht, werd door latere veranderingen gruwelijk geschonden: de afbeelding (3) toont den zijkant met opgang, waaraan weinig schoons meer te bewonderen valt. Hoe wel ge proportioneerd het vroeger geweest moet zijn, laten oudere afbeeldingen, waarop de gebruikelijke rond boogvensters voorkomen, nog zien. Trouwens de op het stuk van bouwkunst wel iets gewende magistraat spreekt in bewoordingen over het nieuw ontworpen raadhuis, welke geen twijfel behoeven over te laten. Het schoonheidminnende stadsbestuur deed niet onder voor die van een moderne stad met haar schoonheids- 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 55