gedeponeerd had. Aan den Nieuwendijk stond een huis „Hindeloopen", dat op 10 Mei 1654 10.600 van de hand ging, terwijl in 1630 het overlijden van iemand te Amsterdam wordt aangeteekend „in 't gekroont Hinloopen". Ook in de middeleeuwen klopte dus reeds het hart van Hindeloopen in Amsterdam. Maar toen de wissel valligheid van het lot de Hanse sterk deed achteruit gaan, kwamen Holland en Zeeland steeds meer naar voren. Stavoren staat als handelsstad van den eersten rang ten doode opgeschreven. Voor Hindeloopen beteekenen de komende twee eeuwen dan een periode van ongekenden bloei, welke in het geheele stadsleven tot uiting komt, met een pronk van cultuur, welke thans nog de charme vormt van verschillende binnen- en buitenlandsche musea en den naam der stad voor goed vastlegde. Er is een hechte band op handelsgebied tusschen de stad aan het IJ en het Friesche Venetië. Het was niet de ondergang van Stavoren, welke den handel van Hindeloopen naar Amsterdam verlegde, niet een vastgeloopen activiteit, welke snel elders debiet zoekt en vindt, zoodat de omwenteling van de 16e eeuw ook voor Hindeloopen de gouden eeuw inluidt. Hoe betrekkelijk snel de ontwikkeling van het stedeke heeft plaats gegrepen, blijkt, wanneer men in het begin der 17e eeuw door Ubbo Emmius Hindeloopen af geschilderd ziet als een plaatsje met een „obscure" haven en bijna geen fortuin, zich bezighoudend met wat visscherij, boerenbedrijf, maar toch met een vrij levendigen handel, terwijl spoedig daarna een ver klaring van den sluismeester van Hindeloopen in 1642 in een proces over de drooglegging van het nabij- liggende Haanmeer een geheel ander geluid doet hooren. Deze verklaring is een „cri de coeur" van een trouwen 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 30