beteekent veelal een misgreep. Als vaststaand moet echter worden aangenomen, dat Hindeloopen, zoodra de bodemveranderingen in deze streek haar beslag hadden gekregen, den weg naar zee heeft gevonden. Wanneer de opkomst van het Hanzeverbond valt waar te nemen is ook Hindeloopen van de partij, want de handelsactiviteit is van nature besmettelijk. Reeds in het jaar 1325 treft men Hindelooper schip pers aan in rekeningboeken van den ontvanger van de nieuwe belasting op wol, wolvellen en andere waren van vreemde kooplieden te Great Yarmouth in Enge land. De schepen dragen karakteristieke namen en voeren de meest uiteenloopende waren aan. De „Godeyr" van Hugo de Hendelopen loopt binnen met rogge, planken, ijzer en scheepsvatende „Gronewald" met pek, planken, riemen talk en asch. De optimisti sche „Blitheleven" heeft planken, ijzer, gerst en hout in. In 1344 arriveeren weer Hindelooper houtvaarders in de haven van New Castle on Tynede „Holigost", „Godesfrende", „Rysenberghe" en de „Fersebeke". Terwijl koning Edward III van Engeland in 1367 in oorlog is met Schotland, verleent hij aan de kooplieden Hugo Brounessone van Hindelopen en Tydeman Atkynson van Stavoren vrijgeleide bij het vervoeren van wol, leer en andere koopwaar naar Calais, mits zij geen contrabandekoren, paarden of wapentuig naar Schotland brengen. Van hoeveel belang de diensten van de Friesche schip pers voor de oorlogshandelingen waren, bewijst het verbond van Albrecht van Zweden in 1370 met de Hanzesteden, waaronder Hindeloopen, aan wie groote handelsvoordeelen werden toegestaan. Wegens de ge boden hulp aan den Zweedschen vorst in diens strijd tegen Waldemar van Denemarken mocht Amsterdam en later ook Hindeloopen op Skonen een kantoor stich ten en een eigen voogd aanstellen om de rechtszaken af te handelen. Onder de rechten, welke aan de vreemde- 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 15