gebouw Irene of het gerestaureerde huis aan den Oost kant van het stadje. Vooral het effect van de friezen in geel en rood, het o vaalt je aan de bovendeur en de rondboogvenstertjes met aan den geveltop het ankertje, waardoor de grootschipper te kennen gaf, dat zijn schip nog niet bevracht was- Ook in de zijstraatjes verzuime men niet te zien naar de goed gevonden gevelverdeelingen door de kleine kelder- en bedstedevenstertjes. Bij het passeeren van het aardige brugje over het Indijkswater valt het tegen het gemeentehuis een 19e eeuwsch heerenhuis leunende zomerhuisje misschien minder op. Als laatste, maar zeker niet geringste kleinood van bouwkunst staat op het einde van de Nieuwestad het oude trouwe werfje met den houten bovengevel, dat in zijn prach tige bovendorpel met de initialen W.D en het jaartal 1696 kracht, kwaliteit en traditie vereenigt. Dan staat men aan den voet van den dijk. Liefst zal de bezoeker bij goed weer de tocht naar het museum, die nog rest, maken langs den ouden zeedijk, die reeds zooveel stormen trotseerde, maar sinds de transformatie van Zuiderzee tot IJsselmeer tot binnendijk is gewor den. Benauwde oogenblikken heeft het water den inwoners bezorgd. Aan drie zijden door dezen erf vijand ingesloten is de situatie bij herhaling critiek geweest. De watervloed van 1825 is een van de ergste, waarvan nog geheugenis bestaat. De orkaan, welke Donderdagavond 3 Februari losbrak, zweepte 's ander daags in den morgen tusschen 8 en 10 uur het water tot ongekende hoogte van 2 el 51 duim boven volzee. De noodklokken werden geluid. Vooral bij de sluis ontstonden verzakkingen en inkolkingen. Met vereende krachten werd het puin van twee afgebroken huizen in zeilen gedaan en in de kolk geworpen een algeheele doorbraak werd voorkomen. De huizen hadden echter reeds genoeg geleden al kostte Hindeloopen deze stort- 97

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 117