plan en indeeling van deze huisjes waren tot voor kort niet bekend. Het gelukte den heer J. H. Bouwman, die met de restauratie belast is, met behulp van den direc teur van het Friesch Museum Dr. A. Wassenbergh en den heer G. Huttinga den vroegeren toestand te recon- strueeren. Het zal niet overbodig zijn de vrijwel onbe kende gegevens hier vast te leggen. De voorgevel, thans in vrij bouwvalligen staat, die oprijst uit het water van de Mienschar Wijken, vertoont de oorspronkelijke kleine roode steen. De puntgevel zoowel van de voor als achterzijde heeft een fries van gele steen, waarin een lijst van afwisselend roode en gele steen in kopsch verband. Eveneens zijn er vlechtingen en een top- pilaster op een uitkraging van geprofileerde steen in geel en rood. De ramen zooals deze thans zijn aange bracht dateeren uit lateren tijd, doch aan de hand van de aanwezige rollagen valt de oude plaatsing te her kennen. De kozijnen zullen op hun oude plaats worden aangebracht in de as van de vertrekken, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat er geen symmetrie is ten aan zien van de onder en boven verdieping. Het zomer huisje meet buitenwerks 3.60 X 6 M. Tegen de linker vleugel staat nu een aflegering gebouwd, welke zal ver dwijnen. Zooals het „litshuis" (G 96) op de Zijlroede duidelijk laat zien en ook de sporen van de hardsteenen stoep onder den vloer van de aflegering aantoonen, was de ingang opzij, zoodat men letterlijk met de deur in huis viel. De deur zal de bekende Hindelooper vor men krijgenzwaar geprofileerde kozijnstijlen met gesneden bovendorpel, opgeklampte boven- en onder deur van smalle geprofileerde schrootjeswellicht ook een ovaalvormig bovenlicht, zooals het huisje aan de Zijlroede (B. 40), van glas in lood afgewerkt met een halfsteens rollaag van afwisselend roode en gele steen, het geheel opgenomen in een tympan van gele en roode steen in kopsch verband. Dit tympan op zijn 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 115