schoone bouworde achteloos over het hoofd gezien. Natuurlijk is er van Hindeloopen geen „grachtenboek" te maken als van Amsterdam, waar de schoone gevels aaneengerijd liggen als parels aan een snoer, maar een zijgevel als van de boerderij aan den dijk (Fig. 12) zal niet nalaten indruk te maken op wie niet ongevoelig is voor harmonische bouwvormen. De boerderij G. 103 is een van de eerste huizen, welke men Hindeloopen inkomend passeert. De zijgevel komt het meest tot zijn recht gezien van de Nieuwestad. Het is een dijkhuis met eigen karakter. Schuin tegenover het oude raad huis (thans museum) is nog een exemplaar te vinden. Een van de meest opvallende zaken is de Hindelooper deurbekroning in den zijgevel- Voorzoover bekend, komt dit ornament buiten het stadje nergens voor. In het stadje vindt men er verschillende, waarbij een geslaagd specimen aan de scheepswerf. De deur bestaat meestal uit een boven- en onderdeur, waarop verticale canneluren zijn getrokken; de bovendorpel, waar het op aan komt, vertoont een sierlijk gezwaaiden boog vorm, welke in het midden in een spits toeloopt. In de zakken, ontstaan door het zwikken van den boog, zijn roosjes aangebracht, terwijl in de uitgespaarde ruimte het jaartal 1707 en boven den balk de initialen, ver moedelijk van den eersten bewoner, H - H zijn ge sneden. Opmerkelijk aan dezen gevel is verder het ovale venster boven het middenraam rechts van de deur. In den Hindelooper gevel word dit ovale venster steeds boven den deuringang gevonden. De eenvoudige ijzeren ankers, over den gevel verspreid, geven het ge heel een levendiger indruk, waartoe ook de luiken voor de vensters bijdragen. Het getraliede venster links van de deur blijkt, als men de boerderij is binnengegaan, vroeger de zoogenaamde „molkekelder" geweest te zijn. De kelder was tot dit doel gunstig gelegendonker en koel. Langs de wanden hebben ongetwijfeld vroeger 9i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 111