HOOFDSTUK VIII HERFST IN HET BOSCH Het begint met enkele blaadjes. Onzichtbaar, niet opvallend tusschen de duizenden groene in de nog volle kroon, gaan ze eind Augustus verkleuren. Vuur rood worden ze, geel of goudbruin en naarmate de herfst vordert verdwijnt het groen geheel en winnen de kleuren nog aan diepte. Zoolang de stormen en ruk winden van November nog niet bulderen over het land en de pannen van de daken rukken, de regenbuien uitblijven, blijven al die kleurige bladeren stil en roer loos tusschen de takken hangen. Maar als de eerste nachtvorst opruiming heeft gehouden onder de herfst- asters en afrikanen in den tuin en de temperatuur daarna gaat stijgen alsof het lente was, laten de bla deren bij tientallen tegelijk los en bedekken ze als een bont mozaiek den grond. In dezen tijd van eind Augustus tot aan het eind van de slachtmaand wordt ons voor de zooveelste maal in het jaar duidelijk hoe iedere boom weliswaar hetzelfde reageert op nachtvorst en storm, maar er toch zijn eigen herfstgewoonten en manieren op nahoudt. Ten eerste zijn er de boomen en struiken die al vroeg hun bladeren laten vallen, maar niet hun geheele tooi ineens kwijt raken. Daarnaast staan dan de andere boomen die tot diep in den winter hun bladervracht behouden. Ook de kleuren zijn verschillendPrachtig is dat te zien aan de iepen langs de stadsgrachten, die meestal vlekkig groengeel verkleuren, maar ook wel helder geel worden of groen als gras blijven. Waaraan deze wispelturigheid is te wijten is meestal niet te zeggen. Ook de kastanjes laten niet gelijktijdig hun bladeren vallen. In het voorjaar leerden we deze prach tige boomen reeds kennen als individualisten, ook in het najaar blijven ze trouw aan deze karaktereigen- 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 89