kenbosch van vroeger is dus voor het grootste gedeelte herschapen in bouwland. Toch zijn er in den Achter hoek, in de z.g. boerenbosschen en op de groote buiten plaatsen stukken van dit bosch bewaard gebleven. Eigenlijk kan men dit eiken-haagbeukenbosch nog weer in twee typen onderscheidenéén op drogere, één op vochtiger grond. Het droge eiken-haagbeuken bosch, dat vooral voorkomt in het Zuidoosten van ons land en op de drogere gronden van Zuid Limburg, is samengesteld uit zomereik (Quercus robur) haagbeuk, esch, eschdoorn, terwijl de hazelaar, de lijsterbes, de braam en de kamperfoelie in de struikenetage een plaatsje hebben gevonden. De plantenrijkdom van dit bosch is heerlijk groot. Hier bloeien in het voorjaar de anemonen en vouwt de klaverzuring haar witte bloem kelken open. De veelbloemige salomonszegel, het helm kruid, lelietje der dalen, nagelkruid en grootbloem- muur kan men er vinden en het is een genot in het voorjaar of in den voorzomer onder de eiken te zoeken naar zeldzame planten. Door zijn soortenrijkdom is dit bosch nooit saai, maar levendig van kleur en licht- schakeering. Vaak zijn de leemlagen waarop het eiken-haagbeuken bosch zijn levensgemeenschap vormde, weinig door latend en blijft het regenwater korter of langer tijd staandan voegen zich bij de vorige nog een aantal vochtminnende planten als moerasandoorn, wijfjes varen, kruidjeroermeniet, bergeereprijs, wijdaarzegge, brandnetel. Stukken van dit bosch zijn vooral op oude buitenplaatsen bewaard gebleven. Door het graven van greppels en slooten, en door ontwatering is de grond waterspiegel nogal eens gedaald. Het gevolg hiervan was, dat de oorspronkelijk rijke flora degenereerde en de meer van droogte houdende planten nu hun plaats kregen. Natuurlijk beantwoordt dit schema van de levens gemeenschap van het eiken-haagbeukenbosch niet 7i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 84