67 zich gedurende de laatste jaren met de bestudeering der plantengemeenschappen heeft bezig gehouden en het is o.a. R. Tüxen, die zich zeer speciaal met de studie van het bosch en de bodemprofielen in Duitsch- land (waar het woud immers een veel grooter plaats inneemt dan in ons land) heeft bezig gehouden. Uit deze onderzoekingen is gebleken, dat het klimaat, dus de temperatuur, maar vooral de neerslag, de regen en de vochtigheidstoestand van de lucht voor het ont staan en den groei van een bosch van doorslag gevende beteekenis is. Bovendien heeft er een soort van wisselwerking plaats tusschen bodem en bosch. Een plantengemeenschap bevindt zich nl. niet altijd in even wicht. Zij blijft gedurende tientallen en tientallen van jaren niet aan zichzelf gelijk maar verandert van karakter. Door den val van naalden en bladeren, door de ophooping van doode plantenresten, door den regen die den bodem uitwascht en uitspoelt, verandert deze in de bovenste lagen van samenstelling, zoodat op den duur de oorspronkelijke planten daarin niet meer vin den wat zij noodig hebben en plaats maken voor an dere. Zoo zien wij bv. hoe op een kalkrijken bodem een beukenbosch groeit met een rijken ondergroei van anemonen, die in het voorjaar vroolijk staan te bloeien. Door langzame verandering van den bodem kunnen de beuken worden verdrongen en kan het karakter van het bosch in den loop der jaren veranderen. Soms gaat dit snel, soms langzaam, maar ten slotte ontstaat een plantengemeenschap, een bosch, dat zich blijft hand haven, dus evenveel aan den grond geeft als het daar aan ontleent. Deze laatste plantengemeenschap noemt men een climaxassociatie; zij is dus het eind van de successie, de opeenvolging der verschillende associaties, die elkaar verdrongen. Het spreekt dus vanzelf, dat het bodemonderzoek in verband met de vraag welke bos- schen vroeger ons land bedekten, belangrijk is. Het stelt ons in staat, om, ook al zijn de boomen geheel en al ver-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 78