groeit nog bij 1/6o, de adelaarsvaren Pteridium aqui- linum bij '/eo- Wordt de schaduw op de plaats van al deze planten nog dichter dan degenereeren zij dus. Een van de allermooiste boschplanten is de anemoon die tegen het einde van Maart boven den grond komt, „gebogen als een Oostersche slaaf", schrijft Dr Jac. P. Thijsse in zijn mooie boek „Omgang met planten". Al spoedig echter heft het bloemstengeltje zich omhoog en nu begint het spel van rekken en strekken, krommen, buigen en weer opheffen dat bij zooveel planten in het voorjaar altijd weer boeit. Eigenlijk lag de heele anemoonplant, stengel, blad en ook de bloemknop al gereed in den geurigen boschgrond. Ook dat is alleen mogelijk in het bosch want onder de meer of minder dikke laag van afgevallen bladeren dringt de koude niet zoo heel gemakkelijk door. Het schijnt zelfs dat de be schuttende werking van allerlei bladeren niet geheel dezelfde is maar natuurlijk moeten we met dergelijke conclusie's heel voorzichtig zijn omdat ook de samen stelling van den grond en de vochtigheidstoestand niet overal hetzelfde zijn. Of van het eene soort bladeren een warmer deken is samen te stellen dan van een andere, dient dus nog nauwkeurig te worden onderzocht. In ieder geval liggen de anemoontjes tegen het einde van Januari al klaar en er gebeurt onder de aarde dus al van allerlei terwijl boven den grond de winter nog heerscht. Dat is een optimistische gedachteMaar de boschplanten moeten er ook wel vroeg bij zijn en tijdig boven den grond verschijnen om nog voldoende van het licht te profiteeren. Het is een alleraardigst gezicht zoo'n groep anemonen zich door de dorre blader- laag te zien heenwerken en wie in boschrijke streken deze planten weet te staan moet er dan ook in Maart altijd tijdig op uittrekken om deze gebeurtenis in het bosch te bewonderen. Gezamenlijk tillen de gebo gen stengels, soms wel een twintig bij elkaar, de dikke bladerlaag op. Deze droogt op en waait uiteen, de vio- 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 66