54 Er zijn zelfs stukken bosch waar geen enkele plant het uithoudt. Iedereen heeft in de vacantie wel eens onder het totaal gesloten dak van een statige beukenplantage geloopen of gefietst langs den rand van een dennen- aanplanting. Geen enkel gewas wil daar in bloei ko men. In de greppels staat hier en daar een enkele kiemplant die voor het ontkiemen nog licht genoeg kreeg, voor het in bloei komen echter niet en dus on verrichter zake weer van het boschtooneel zal moeten verdwijnen. In dit geval heeft het licht dus over het zijn of niet zijn van de plant beschikt. Het leven van de groene planten is onder andere een strijd om het licht en het spreekt vanzelf, dat deze be langrijke factor in het plantenleven door natuuronder zoekers terdege is bestudeerd. Zonder licht kan een plant namelijk niet assimileeren, d.w.z. uit het kool zuur der lucht met behulp van het water, het blad groen en zouten uit den bodem zijn voedsel maken en het is dus van belang te weten hoe iedere plant op licht en schaduw reageert. Men zou natuurlijk voor iedere plantensoort het licht, waarbij deze kan leven of nog „net" in het leven blijven kan, kunnen meten. Eenvoudiger is het de sterkte van het licht dat de plant bereikt te meten ten opzichte van het daglicht. Deze factor L, welke dus uitdrukt de sterkte van het licht op de plaats van de plant ten opzichte van de sterkte van het daglicht, is door Wiesner, later door den Zweed Lundegard uitvoerig voor allerlei planten en ook voor bladeren en twijgen gemeten. Is L gelijk aan 1/3, dan beteekent dit dus dat de sterkte van het licht dat de plant bereikt V3 is van de sterkte buiten het bosch. De kleine boschklaverzuring Oxalis acetosella is een van de planten die met een zeer kleine hoeveel heid licht nog kan leven, in bloei kan komen en haar zaad kan laten rijpen. Zij gedijt nog wanneer 1/70 van het gewone daglicht haar blaadjes bereikt, maar leeft dan wel aan de grens van haar bestaan. De boschbes

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 65