fen neer en suizen weer weg. Bedaarder vliegt de hom mel op de witte bloemen af, terwijl ook zweefvliegen en vlinders honing komen halen op de geurende ligus- terbloemen. Ook de liguster is een heggestruik, die zich goed laat snoeien. Om alle tuinen en tuintjes zien wij die heggen, in dit geval van de Japansche soort, vaak zeer ten nadeele van de bloemenborders, daar zijn gulzige wortels veel water en voedsel uit den grond halen. Evenals de liguster heeft ook de Evonymus of het kardinaalsmutsje aandeel in den opbouw van het duinlandschap, vooral in den herfst als de prachtige vruchtjes rijpen en de bladeren verkleuren. In koude winters hebben de struiken soms erg van de konijnen te lijden, deze vreten de stammen bijna geheel kaal en dan lijkt het alsof de struiken op witte stelten komen te staan. Minder opvallend is de Geldersche roos met de prach tige koraalroode bessen en tenslotte zijn er nog de rozen, de kamperfoelie en de bramen, die het duinland schap in Juni tot een der rijkste van ons land maken. Wie van struiken houdt, zoekt de duinen op, wie van geheimzinnige heggen, voetpaden, hagen en heggetjes houdt, trekt naar Brabant en Limburg, waar we vooral in het voorjaar, als de struiken groenen, van het rag fijne landschap kunnen genieten. In de verte teekenen de silhouetten van de populieren zich af, rood gekleurd door de uitloopcnde katjes. Achter het groen kleurt het wit van de bloeiende kersen en in en onder de heg bloeit van allerlei. Daar staat in het donker de aronskelk met zijn gevlekte bladeren en groenige bloemen te bloeien, daar vinden we het muskuskruid, Adoxa, met zijn bloemkubusjes, daar bloeit ook de anemoon. De heggen zijn in die streken ook nooit saai en vervelend als de meidoornheggen of de ligusterhagen om de tuintjes. Om de tien meter treffen we nu eens een kurkiep, dan weer een berberis. Dan hooren we in de heg het gezoem van heel kleine wilde bijtjes en zien we dat daar een 4 49

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 60