Prunus padus ook op dorren zandgrond nog goed groeit. Hij wordt ook in singels als windscherm gebruikt. Wie van heesters en struiken houdt, met de daaraan verbonden levendigheid van vogels op den trek, van gevlieg en gezoem van insecten, moet de duinstreek op zoeken. Daar groeit de kardinaalsmuts naast den hoogen egelantier wier bladeren zoo heerlijk naar appel geuren, daar pronkt de oude meidoorn naast den gril- ligen berg van ligusterstruiken, grenst aan het eiken hakhout het duindoornbosch met zijn bedoornde takken en oranje bessen, daar ligt de kruipwilg plat op het zand en houdt het vast, terwijl de kamperfoelie als een liaan door de boschjes slingert en de braam sommige ge deelten onbegaanbaar maakt. Hier is ook in de Bessen- maand, October, het meeste te verzamelen. Het oranje van den duindoorn kleurt naast het koraalrood van de Geldersche roos. Daarnaast glimt het donkerblauw en zwart van de vlier en den liguster. De laatste struik zou tegelijkertijd met den fazant in het duingebied zijn in gevoerd, maar dan gedijt hij daar toch wel zeer in het onrustige zandAls hij door stuifzand wordt bedekt, komen uit de bedekte takken steeds nieuwe wortels te voorschijn en de struik groeit verder alsof er niets met hem is gebeurd. Boven het zand loopen de takken in grooten getale uit en daardoor lijkt het soms alsof het duinzand ter plaatse van de liguster met een grilligen groenen berg is bedekt. Ook het gulzige, uiterst lastige konijn weet hij door telkens opnieuw uitloopen weer stand te bieden, iets wat van de meidoorn niet gezegd kan worden. Want vaak genoeg zien wij naast de oude reuzen wonderlijk kleine dwergboompjes groeien in het zand, als een teeken dat het konijn jaar in jaar uit den boom besnoeit en belemmert in zijn groei. De liguster is ook een echte honingdrager, hetgeen aan het insecten- bezoek in den zomer duidelijk is te zien. Er is op de struiken van allerlei te vinden. Met een sneltreinvaart komen de mannetjes van de harkwesp aanzetten, plof- 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 57