43 goed verdraagt. In ons land wordt hij niet voor het hout maar voornamelijk als grondverbeteraar, waar grond- beschaduwing noodig is, gebruikt. Dan zijn er nog de larixen, de ceders, de Tsuga-soorten en de Douglas-spar, Pseudotsuga douglasi, bekend om zijn roodbruine, glimmende knoppen en heerlijken geur. Het is een naaldboom, die weer weinig eischen aan den grond stelt, een groot aanpassingsvermogen bezit en vrij snel groeit. Door deze eigenschappen, ook door de vor ming van recht hout, dat zeer duurzaam is, is de dou- glas voor ons land een waardevolle vreemdelinghij biedt echter niet zoo heel veel weerstand aan allerlei ziekten, is o.a. in de laatste jaren ook aangetast door het wortelrot, een ziekte, die ook bij den Kerstboom nogal eens voorkomt. Bij de aanplanting moet de boschbou wer dus terdege er naar streven dat zijn boomen een zoo groot mogelijken weerstand krijgen. Bij de douglas is de beschutting een der voornaamste factoren voor het slagen van de beplanting. Zoo blijkt dus dat het aanleggen van een bosch niet maar een zaaien is of het planten van een aantal stek ken, doch dat men terdege met de eischen, het weer standsvermogen, bestrijding der ziekten van de ver schillende boomsoorten op de hoogte moet zijn. Vooral bij het aanplanten van naaldhout heeft men de laatste tientallen jaren ontzaggelijk veel geleerd en nergens wordt het zoo duidelijk, dat een boom geen dood han teerbaar ding is maar een levend gewas, als in de naald houtplantage. Wie met de meeste exotische naaldboomen, die ons land bezit, eens wil kennis maken, brenge een bezoek aan „Schovenhorst", het Pinetum te Putten, dat door Mr. Schober is aangelegd. Hij zal onder den indruk komen van al die prachtige exoten, maar als hij dan op de Veluwe, in Drente, Overijsel of Noord Brabant een reusachtige jeneverbes ziet staan, moet hij toch erken nen, dat onze eenige oorspronkelijke naaldboom er ook

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 50